Виникла помилка підчас обробки запиту. Повтори спробу трішки пізніше.

Успішно підписано на сповіщення.

Згода на сповіщення

SlangZone телеграм канал
Повернутися до списку слів

Визначення «Жид»

Визначення Жид №1

Опис

Жид - єврей. Це слово не є образливим у жодній слов'янській мові, окрім російської. Внаслідок сотень років русифікації, сьогодні вважається образливим словом, лише тому що росіяни так собі придумали.
Історики кажуть, що слово жид запозичене від південних слов'ян, а саме з територій сьогоднішньої Македонії, звідки походять Кирило і Мефодій, котрі створили кирилицю і були першими перекладачами біблійських текстів на слов'янську мову. Деякі, особливо упороті, фанати руского міра або малороси наполягають на образливості слова жид, і що назва для цих людей прийшла до нас від болгарів, котрі називали їх іудеями, ця теорія не має жодних аргументів за.

Приклад

-а, то ти єврей?
-боже, який єврей, я є порядний львівський жид, прошу мене не ображати.

Симон Петлюра народився в Полтаві і досить часто використовував слово «жид» не як образу, а як назву етнічної групи.

Деякі дослідники дорікають Петлюрі в тому, що він як тогочасний лідер України недостатньо зробив для припинення погромів на території України. Відомий український професор Михайло Грушевський і український соціал-революціонер Олександр Жуківський оповідали українському міністрові Аврахаму Ревуцькому, що Петлюра нібито навіть заявив у їх присутности: «Шкода жидів, але жидівські погроми підтримують дисціпліну в армії…».

Кати наші — большовики скрізь поширюють чутки, що буцімто українські повстанці нищать жидіське населення. Я Отаман Українського Війська, не вірю цьому, не вірю, бо знаю нарід український, який, утиснений грабіжниками-завойовниками, сам не може утисняти народу іншого, що так само страждає від більшовицького панування, як і він…

Ще раніше Тарас Григорович, родом з Черкащини, теж не вбачав у слові жид нічого негативного. У «Кобзарі» слова «єврей» немає жодного разу. В абсолютно нейтральному контексті Шевченко вживає слово «жид».

Знай, гукають: «Жиде! меду!» Жид не схаменеться. «Де цимбали? грай, псявіро!» Аж корчма трясеться — Краков'яка оддирають, Вальса та мазура. І жид гляне, та нищечком: «Шляхетська натура!»


1 Редагувати

Визначення Жид №2

Опис

Жид — образливе слово, яким називають представника єврейської етнічної групи.

Нащадками Авраама цей термін визнається образливим, зокрема в тих країнах, де він, нащодень, перегукується з терміном «єврей». О. Брик подає таку причину:

Під кінець 15-го століття на слов’янському Сході євреї почали ширити юдаїзм, і Православна Церква в Україні назвала його «єресь жидовствующих», отже, взяла для неї польське слово “жид”, щоб не брати з церковної мови слова «єврей», бо вважала, що ця секта недостойна цього. Так з України — через назву «єресь жидовствующих» — польське слово «жид» дісталося і в Московщину. Тому що ця секта («єресь») серед християн була в приниженні, то через неї і слово «жид» на всьому слов’янському Сході (Україна, Білорусь, Московщина) набрало тоді принизливого значення, а достойним словом було «єврей», бо воно так звучить у мові Св. Письма (старослов’янській). З того часу (кінець 15 століття) слово «жид» між усіма слов’янами Сходу стало вживатися як принизливе.

Приклад

До речі, скажу, — писав з цього приводу С. Єфремов, — що, не вбачаючи особисто ніякої образи в слові «жид», вважаю, проте, за нетактовність і некоректність уживати його, скоро євреї мають його за образливе. Це все одно, якби хтось у серйозній розмові уперто йменував українців «хохлами», — можна думати, що проти цього протестували б і ті українці, які обстоюють «жид», наперекір самим заінтересованим людям.


0 Редагувати

Коментарі

Ніхто ще не додав жодного коментаря.

Слова зі схожими мітками:

Визначення буде перевірене так швидко, як це можливо.